Wycieczka do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej

1 kwietnia1 kwietnia (i nie jest to żart primaaprilisowy) organizowana jest (a może lepiej – zostanie zorganizowana jak będą chętni!), przy okazji Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków wycieczka przyrodnicza do białoruskiej części Puszczy Białowieskiej. Będzie to wycieczka autokarowa (po stronie białoruskiej); w Polsce na przejście graniczne dostaniemy się albo samochodami albo nawet pieszo (od granic Białowieży do przejścia w Grudkach to 4 kilometry). Powrót planowany jest na godzinę 17-ą – rozpoczęcie wycieczki na sowy – już po polskiej stronie.

W zasadzie na wjazd na teren Białorusi potrzebna jest wiza! Ale jedyny obszar, właśnie Puszczy Białowieskiej po stronie Białorusi jest wyłączony z tego obowiązku i można tam się dostać w ramach ruchu bezwizowego; Do wyjazdu potrzeby jest aktualny paszport (ważny minimalnie 3 miesiące od planowanej daty przekroczenia granicy) oraz specjalna przepustka (to kwestia późniejsza). Jaki obszar Puszczy Białowieskiej (po stronie białoruskiej) można zwiedzać w ramach ruchu bezwizowego pokazuje mapka (jak jest za mała proszę kliknąć na obrazku).

Mapa-bialoruska-puszcza-pog

Anton

Антон Кузьмицкий

Wycieczka nie jest przedsięwzięciem komercyjnym. Ale w trakcie pobytu potrzebny jest autokar – bo od granicy do najbliższej, a w istocie jedynej większej miejscowości objętej strefą ruchu bezwizowego jest 17 kilometrów. W programie nie będzie można – to już wiadomo – odwiedzić miejsca, gdzie jest stanowisko puszczyka mszarnego – jest poza ową strefą. Ale przewidziane są wyprawy do lasu i obserwacje ptaków.

W trakcie odwiedzimy też Kamieniuki – białoruski odpowiednik Białowieży. Jeżeli ktoś będzie zainteresowany, można zrobić jakieś zakupy, prezenty. W większości miejsc na terenie Kamieniuk można płacić kartą – tak że wymiana waluty nie jest konieczna!

Naszym przewodnikiem zgodził się zostać ornitolog, mieszkaniec Puszczy Białowieskiej – Anton Kuźmicki.

W zależności od stopnia zainteresowania, ilości osób deklarujących chęć wyjazdu zależy, zależy jak wielki to by był autobus (lub mikrobus). Stąd prośba, aby wszyscy, którzy planują przyjazd 1 kwietnia do Białowieży i chcą pojechać na wycieczkę na Białoruś – zastanowili się, czy są w stanie przyjechać wcześniej (o 10-ej czasu polskiego musimy być już na przejściu granicznym). I dla ustalenia rzeczywistego stopnia zainteresowania prośba, aby Ci co na 90-100% pojadą – przysłali swoje dane (a także ewentualną liczbę osób towarzyszących). Na tej podstawie będziemy dalej decydować i jak będą chętni – organizować wyprawę.

Koszty wycieczki

Na Białorusi spędzilibyśmy czas od 10 rano (ale trzeba z pół godziny wcześniej zjawić się na przejściu jednak) do 17ej. O tej godzinie – przekroczenie granicy i powrót do Polski.

Cena za osobę: 57 zł plus 9 zł – obowiązkowe ubezpieczenie

W cenie
  • Przepustka na przekroczenie granicy i wjazd na teren Białorusi
  • Transport autokarem przez cały czas pobytu w białoruskiej Puszczy
  • Opiekę przewodnika – ornitologa w trakcie pobytu
  • Zwiedzanie Puszczy i obserwacje ptaków
  • Wizytę i zwiedzanie Muzeum Narodowego Bytu (Mузея народного быта и старинных технологий) wraz z  degustacją “białoruskiego ducha Puszczy”.
  • Wizytę w Kamieniukach – zwiedzanie, odpoczynek, ewentualne zakupy

byAtrakcje dodatkowe, płatne oddzielnie. Z racji, że będziemy grupą i będziemy mieć dość ograniczoną ilość czasu – trzeba będzie uzgodnić, na co się decydujemy. Wszystkie propozycje oprócz wizyty w siedzibie Dziadka Mroza są w Kamieniukach – to istnieje możliwość, że osoby zainteresowane samodzielnie lub w podgrupkach będą realizować swoje plany. W Kamieniukach także istnieje możliwość zjedzenia obiadu – ale część zapewne zdecyduje się na posiłek w barze, część wybierze restaurację a część być może pożywi się produktami zakupionymi w sklepie (białoruski nabiał – zupełnie inny smak niż w Polsce; Białoruś to wielki producent mleka i produktów mlecznych. Prawdopodobnie na Białorusi żyje więcej krów niż Białorusinów!) – to będzie już wybór na miejscu.

Atrakcje dodatkowe

(wszystko w Kamieniukach – oprócz odwiedzin w siedzibie Dziadka Mroza)

  • Zwiedzanie siedziby Dziadka Mroza – 20 zł/osoba
  • Zwiedzanie Muzeum Przyrody – 10 zł/osoba
  • Zwiedzanie wolier ze zwierzętami – 9 zł/osoba
  • Wizyta na basenie krytym (trzeba mieć własny strój kąpielowy) – 15 zł/osoba
  • Zanim ktoś się zdecyduje na wyjazd – proszę sprawdzić ważność paszportu. I nie zapomnieć go ze sobą do Białowieży zabrać.
  • W ramach ruchu bezwizowego na terenie Puszczy mogą przekraczać granicę nie tylko obywatele RP ale wszyscy obywatele Unii Europejskiej.
  • Kwestie związane z otrzymaniem przepustki będą już ustalane później z osobami, które będą chciały pojechać na Białoruś.
  • Osoby zainteresowane proszone są o wypełnienie Formularza. Proszę podać planowaną liczbę osób towarzyszących i ich (w miarę możności) adres e-mailowy

Ważna informacja dla wszystkich uczestników. Miejsce spotkania przed wyjazdem i sposób dostania się na granicę po stronie polskiej 1 kwietnia 2016

Od Białowieży do granicy są 4 kilometry. To trochę długo jak na spacer. I po powrocie także taki spacer trzeba było uskutecznić. Stąd plan dojazdu do granicy, 1 kwietnia rano wygląda następująco:

  1. Uczestnicy wycieczki na Białoruś spotykają się o godzinie 9:30 czasu polskiego na parkingu przy sklepie Arhelan w Białowieży, przy drodze na Grudki.
  2. Przyjeżdżamy samochodami prywatnymi –  ale ogromna prośba o komasowanie osób w autach; chodzi o to, aby jak największa liczba ludzi zabrała się na granicę w jak najmniejszej liczbie samochodów, gdyż otrzymaliśmy zgodę od Straży Granicznej na zaparkowanie samochodów przed szlabanem granicznym, przy drodze (w środku, za szlabanem jest już zamknięta strefa nadgraniczna). Chodzi, o to, żeby utworzyć możliwie jak najkrótszy sznur zaparkowanych aut.
  3. Auta będą zaparkowane w Puszczy, przy drodze – nie będzie to parking chroniony. Stąd prośba – o niepozostawianie w samochodach dokumentów, wartościowych rzeczy, pieniędzy, sprzętu fotograficznego; z drugiej strony samochody będą niejako stały “na oku” strażników; szansa, że jakiś złodziej będzie akurat obrabiał auta przy granicy w Puszczy – jest raczej niewielka.
  4. Granicę przekraczamy pieszo – po stronie białoruskiej będzie już czekał autokar. Autokar będzie do naszej dyspozycji w czasie całego pobytu na Białorusi i odwiezie nas na granicę.
  5. Na pytania dotyczące sprzętu fotograficznego, lornetek – można bezpiecznie zabrać ze sobą swój sprzęt. Oczywiście musi to być sprzęt osobisty, używany – tak aby ewentualnie nie było wątpliwości. Lornetka czy aparat fotograficzny zapakowany w firmowe pudełko, bez paska i z dowodem zakupu – nie jest sprzętem, który spełnia warunki sprzętu używanego.

Mapka położenia sklepu Arhelan – miejsca spotkania przed wyjazdem 1 kwietnia o godzinie 9:30

Ahelan Bialowieza

Kod QR – do zeskanowania. Położenie sklepu Arhelan w Białowieży

Więcej na temat wycieczek rowerowych organizowanych przez nas można znaleźć tutaj:     NatureBike YT BPB

Co można wwozić do Polski z Białorusi bez ryzyka narażania się na kłopoty w trakcie przekraczania granicy:

ComoznazBialorusi

 

Formularz kontaktowy wycieczka na BIAŁORUŚ
* Pola wymagane