Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /wp-includes/pomo/plural-forms.php on line 210

Warning: Creating default object from empty value in /wp-content/themes/enfold/config-templatebuilder/avia-shortcodes/slideshow_layerslider/slideshow_layerslider.php on line 28
Białoruska Puszcza Białowieska

Białoruska część Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska jest jedna – ale podzielona granicą. Kiedyś to była granica pomiędzy Polską Ludową a Związkiem Republik Radzieckich – a po zmianach, w Polsce i po rozpadzie ZSRR – stała się Puszczą rozdzieloną granicą pomiędzy Polską a Białorusią.

Przez długi czas nie można było łatwo zobaczyć obu części Puszczy Białowieskiej. Do części polskiej przyjazd była łatwy – ale część położona za granicami naszego kraju była praktycznie zamknięta dla przeciętnego zwiedzającego. I tak było aż do 2015 roku, kiedy podpisana została międzynarodowa umowa, pozwalająca na ruch bezwizowy i przekraczanie granicy przez przejście w Grudkach (niedaleko Białowieży) – i zwiedzanie białoruskiej części Puszczy Białowieskiej stało się w końcu możliwe.

Cała Puszcza Białowieska – to obszar około 150 tys. ha, z czego po stronie Polski znajduje się około 60 tys. ha a po stronie Białorusi przeszło 80 tys. ha. Jest jednym kompleksem leśnym a jedynie z powodu działalności człowieka rozdzielonym granicą.

Sztandarowym, najbardziej znanym gatunkiem zwierzęcia w Puszczy jest oczywiście żubr – największy ssak lądowy Europy, zwierzę symbol. Co ciekawe po obu stronach granicy mieszkają trochę inne żubry – w Polsce odmiana nizinna, bez domieszek genów innych podgatunków a na Białorusi – żubry, które mają nieco krwi odmiany kaukaskiej. I do dzisiaj, ze względu na szczelność granicy (w czasach ZSRR powstała tak zwana “sistema” – bardzo szczelna, chroniona granica międzypaństwowa; Białoruś, po rozpadzie Związku Radzieckiego nie zrezygnowała z pilnowania granicy i cały system jest podobno szczelny aż do dnia dzisiejszego) obie te populacje żyją koło siebie i nie dochodzi do wymiany materiału genetycznego pomiędzy nimi.

Przejście graniczne Grudki/Piererov jest przejściem rowerowo-pieszym (nie można autem), i przekraczać granicę w tym miejscu mogą nie tylko Polacy, ale wszyscy obywatele Unii Europejskiej. Warunkiem wpuszczenia na terytorium Białorusi jest posiadanie ważnego przez przynajmniej 3 miesiące od planowanej daty wyjazdu paszportu któregoś z krajów UE a także otrzymanie przepustki na wizytę w Parku Narodowym wydawaną przez stronę białoruską.  Do przekroczenia granicy i odwiedzenia białoruskiej części Puszczy Białowieskiej nie jest potrzebna wiza!

Jazda rowerem po białoruskiej części Puszczy Białowieskiej jest bardzo komfortowa. Przeważająca większość dróg w tej Puszczy jest wyasfaltowana, gładka, a ruch samochodowy jest niewielki. Oprócz możliwości zapoznania się ze stanem, wyglądem lasu po drugiej stronie granicy, dla turystów przygotowano kilka atrakcji – Muzeum Narodowego Bytu (Музей народного быта и старинных технологий) – zespół budynków pokazujących jak żyli i pracowali dawni mieszkańcy tych ziem, Dom Dziadka Mroza (Поместье белорусского Деда Мороза) – cały kompleks domów Dziadka Mroza – odpowiednika naszego Świętego Mikołaja. W Kamieniukach (największa miejscowość w Puszczy – taki odpowiednik polskiej Białowieży) znajduje się muzeum przyrody, woliery ze zwierzętami, restauracje, bary, sklepy. Można tam można wykąpać się na z krytym basenie i skorzystać z klasycznej, bardzo popularnej na Wschodzie atrakcji – bani, czyli sauny (to należy zamawiać z wyprzedzeniem).

Wizyta na Białorusi w ich części Puszczy Białowieskiej to okazja poznania nieco innego świata, innej kultury – leżącej tak blisko granic Polski ale do niedawna – bardzo niedostępnej. To możliwość poznania sympatycznych, uśmiechniętych i przyjaznych ludzi, posmakowania oryginalnej białoruskiej kuchni, i co najważniejsze – zobaczenie całej Puszczy a nie ograniczanie się tylko do jej polskiej części.

W naszej ofercie znajdują się różnorodne formy zwiedzania białoruskiej Puszczy. Osobom, które chcą to zrobić zupełnie samodzielnie, indywidualnie – oferujemy pośrednictwo w otrzymaniu Przepustki uprawniającej do przekroczenia granicy. W ramach usługi przekażemy także mapę dróg z miejscami, w których kończy się granica strefy bezwizowej.

Proponujemy także możliwość zwiedzania Puszczy w bardziej zorganizowany sposób, w towarzystwie przewodnika z językiem polskim i rosyjskim. Jest to propozycja skierowana do grup (minimalnie 5 osób). Wyprawa może trwać jeden lub dwa dni, a długość wycieczki i trasa jest ustalana i dostosowywana indywidualnie. Termin wycieczki na Białoruś jest do ustalenia – i wcale nie musi to być dzień weekendowy – to zależy od Państwa decyzji!

W programie jednodniowym proponujemy odwiedzenie Jezior Lackich (sztuczne jeziora wykopane w czasach ZSRR, które miały być miejscem hodowli ryb oraz powodowały gromadzenie się ptaków wodno-błotnych, na które chcieli polować ówcześni włodarze ZSRR) oraz Kamieniuk – tam np. zwiedzanie wolier ze zwierzętami, muzeum przyrody, degustacja lokalnych smakołyków i wizytę w siedzibie białoruskiego Dziadka Mroza.

W programie dwudniowym poznać można większą połać Puszczy, z jej częścią północną. Proponujemy zwiedzanie pozostałości dworu dwór hrabiego Tyszkiewicza, wizytę w Muzeum Narodowego Bytu, wizytę w siedzibie Dziadka Mroza, zwiedzanie Kamieniuk, posmakowanie białoruskich specjałów, zwiedzanie muzeum przyrody i woliery, ewentualnie basen albo wizyta w klasycznej rosyjskiej bani (saunie). Oferujemy noclegi w hotelu lub kwaterach agroturystycznych w okolicy Kamieniuk.

Program, w zależności od oczekiwań i w miarę możliwości jakie istnieją na miejscu jest przygotowywany i ustalany indywidualnie. Staramy się zawsze, aby było to jak najlepiej dostosowane do potrzeb i indywidualnych oczekiwań. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi ofertami i zachęcamy do kontaktu z Nami – znajdziemy wspólnie optymalne rozwiązanie.

W razie potrzeby zapewnimy rower na wycieczkę i sakwy do przewożenia rzeczy.